3D Yüz Tanıma Yazılımı / Banka ve Finans Kuruluşları

3 farklı kullanım şekli ve sınırsız senaryo entegrasyonu bulunmaktadır.

1 - Sahte kimlik ile kredi kullanımını engelleme

Bankalarda sahte kimlik ile kredi kullanımının önüne geçmek amaçlı kullanılır. Bnkalarda bulunan mevcut kamera sistemi ile entegre çalışarak dolandırıcı kişilerin tespiti yapılabilir. Alarm durumunda hangi senaryonun uygulanacağı kurum tarafından belirlenebilir. ( Ör. Alarm durumunda email gönderme, SMS gönderme, herhangi bir cihazı, kapıyı veya sistemi tetikleme veya kurumun mevcut kendi yazılımlarıyla entegre olarak istenilen fonksiyonların çalıştırılması)

2 - Olay video kaydından kişi kimlik tespiti

Asayiş olaylarında veya herhangi anlaşmazlık durumlarda CCTV kamera sistemleri tarafından kayda alınan görüntüler üzerinden tespit edilen şahısların ( eğer sistemde kayıtları var ise ) video tarama fonksiyonu ile kimlik bilgilerine ulaşılması amacıyla kullanılır. Olay videosu sisteme yüklenerek tarama fonksiyonu çalıştırılır.

3 - Beyaz liste kişi tespiti ve geçiş kontrol

Üst düzey yönetici veya yetkili personellerin ilgili alana geldiklerinde önceden tanınmalarını sağlamak bu sayede sorumlu personelin gerekli mevzuata uygun hızlı aksiyon alması amacıyla kullanılır. Diğer kullanım alanı ise yetkili geçiş noktalarında yetkili personelin tanınması ve geçiş onayının verilmesi amacıyla kullanılır. Kişinin tespit edilmesi durumunda istenilen dijital aksiyonların belirlenmesi de mümkündür. ( Ör. Sorumlu personel önündeki izleme ekranında tespit edilen kişinin ünvan ve öncelik nedenlerinin bildirilmesi, email gönderme, SMS gönderme, herhangi bir kapıyı, turnikeyi açma, tetikleme veya kurumun mevcut kendi yazılımlarıyla entegre olarak istenilen fonksiyonların çalıştırılması)

Özellikleri

• Tanımlama ve eşleşme işlemi saç, sakal , bıyık, gözlük, şapka gibi değişimlerden etkilenmez
• Tanıma ve eşleşme işlemi için kişini yüzünün tamamının görünmesi gerekmez, yüzünün yarı kısmı ile de tanıma ve eşleşme işlemi yapılır.
• Yaşlandırma özelliği vardır; sisteme kişinin 10-15 yıl önceki resmi yüklenmiş olsa da güncel haliyle ilgili kameranın önünden geçmesi durumunda tanıma ve eşleşme işlemi yapılır.
• Kişilerin sisteme yüklenen resimleri 2 KB vektörel dataya çevrilerek veri tabanında saklanır
bu sayede sistemde fazla yer kaplama olmaz ve 1 sn de 1.000.000 resim arasından tarama gerçekleşebilir.
• Kişilerin resimlerinin sisteme yüklemesi için bir çok alternatif vardır; kimlik,ehliyet,pasaport,vesikalık fotoğraf veya mobil cihazlarla çekilerek yükleme yapılabilir.
• Sistem 2MP ve üzeri çözünürlükte olan onvif ve ışık hassasiyeti ilgili nokta için elverişli olan her IP kamera ile çalışabilir
• Sistem Client-Server mimarisini desteklemektedir.


Kullanım Alanları

• Banka Genel Merkezleri
• Banka Şubeleri
• ATM’ler